Irodaház-komplexum a Váci úton Forrás: Irodakereső.hu

Az irodapiac jövője az ESG-kompatibilitás

Mehlhoffer Tamás

A bérlők dominálnak jelenleg az irodapiacon, és elvárják az irodák zöldítését, valamint ESG-szempontoknak való megfelelését. De mi lesz a régebbi épületekkel?

Teljes mértékben bérlői piac uralkodik a budapesti irodapiacon, derült ki az AmCham (American Chamber of Commerce in Hungary) Workspace and Facilities Management Committee idei utolsó szakmai ülésén.
Az elvárásoknak megfelelő irodák HR-eszközként is szolgálnak, nagyon fontossá váltak a zöld munkaterek. Egyre szofisztikáltabbak és tudatosabbak a bérlők e tekintetben, és nagy az igényük az ESG– és a corporate követelményeknek megfelelő létesítmények iránt. 2016 óta gyarapszik a zöldiroda-állomány, az arány az akkori 35%-ról 2023-ra 46%-ra növekedett. Ezeknek az ingatlanoknak abban is fontos szerepük van, hogy megfelelően kiszolgálják a munkavállalókat: egyfajta közös térként, találkozópontként üzemeljenek.
„Az ESG-kompatibilitás döntő fontosságú lesz a jövőben. Jelenleg az ESG-kompatibilis irodaházak mindössze 10-15%-át adják a teljes kínálatnak. Az újonnan épülő kereskedelmi ingatlanok esetében ez alapkövetelmény. Az irodaépületek nagyobb része azonban régebbi, elavultabb, korszerűsítést igénylő ingatlan, kevés a minőségi irodaterület. Ezek még újrafejlesztéssel sem felelnek meg az elvárásoknak. Ezek esetében a funkcióváltás lehet a megoldás, a portfólióban szereplő ingatlanokat kell újrapozícionálni. A funkcióváltás iránya lehet például hotel, lakóépület, kollégium vagy munkásszálló” – mondta előadásában Kalaus Valter MRICS, a Newmark VLK Hungary ügyvezető partnere.
A bizottsági ülésen többek között szó esett arról, hogy az irodaállomány növekedett az elmúlt években, Budapesten átlépte a négymillió négyzetméternyi területet. A legnépszerűbb a fővároson belül a Váci úti folyosó, amely a piac 25-27%-át adja.

Az Ön szervezete mennyire fenntartható? Fizessen elő a Hiperzöld.hu-ra és töltse ki gyorstesztünket!


Olvasd el ezeket is!

  • A legnagyobb globális kockázatok: dezinformáció, klímaválság, bizonytalanság

    A téves információ és a félretájékoztatás jelentik a legnagyobb rövid távú kockázatot, míg a szélsőséges időjárás és a Föld rendszereinek kritikus változásai a legnagyobb hosszú távú aggodalmat a Global Risks Report 2024 szerint. A kockázatok jelenetősek, és a globális kép nem épp derűs. A Világgazdasági Fórum 2024-es, közel két évtizedes kockázatértékelési adataira…

  • Egyre több a jogi felelősségre vonás greenwashing miatt

    Két és félszeresére nőtt egy év alatt azon keresetek száma, amelyeket greenwashing miatt indítottak nagyvállalatokkal szemben. A legtöbb per az Egyesült Államokban és Ausztráliában folyik, amelyek hosszú távon pozitív változást hozhatnak a klímaváltozás elleni harcban.

  • Célkitűzést csak hitelesen: Science Based Targets

    A szervezet fenntarthatósági céljainak kijelölésekor úton-útfélen felmerül a Science Based Targets fogalma: olyan célok elérése, amelyek tudományos megalapozottságúak. Az SBT azonban egy szervezet is, amely hitelessé teheti akciótervünket.

Üzleti fenntarthatósági portálunk "Hipergyors info" rovatának friss hírei továbbra is ingyenesek és azok is maradnak. A magyarul egyedülálló, hasznosítható tartalmak, útmutatók, tanácsok azonban csak előfizetőink számára elérhetők.