Csak a „fenntartható” befektetési alapok 20 százaléka felel meg a javasolt greenwashing elleni szempontoknak egy friss tanulmány szerint.
Az Európai Unió Fenntartható Pénzügyi Jelentési Szabályozása (SFDR) értelmében a fenntarthatónak címkézett befektetési alapok túlnyomó többsége, amelyeket az 8. cikkelynek megfelelően sorolnak (az alapok „környezeti vagy társadalmi jellemzőket vagy ezek kombinációját” népszerűsítik), megfelelne az új javasolt minősítési szabályoknak, amelyek a greenwashing kockázatának csökkentését célozzák – derül ki abból a tanulmányból, amelyet a fenntarthatósági technológiai platform, a Clarity AI készített.
A jelentés emellett megállapítja, hogy alig néhány „fenntartható” jelzővel ellátott alap felelne meg az EU, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok területén érvényesített javasolt alap elnevezési szabályoknak.
Meghatároznák a minimális befektetési arányt
A tanulmányban a Clarity AI több mint 18 ezer európai alapot vizsgált. Ez a vizsgálat az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) 2022. novemberében tett konzultációja nyomán indult.
A szervezet újra szabályozná az ESG-vel vagy fenntarthatósággal kapcsolatos kifejezések használatát a befektetési alapok elnevezéseiben. A javaslatok meghatároznák például az ESG-alapú befektetések minimális arányát abban az esetben, ha a befektetési alap ezt a nevében is jelezni akarná. Ez 80% lenne, a „fenntarthatóság” szó használatához pedig további 50% küszöbérték lenne szükséges.
Egyéb felügyeleti szervek is nemrégiben hasonló javaslatokat tettek közzé a greenwashing kockázatának kezelése érdekében. Például az Egyesült Királyság Pénzügyi Felügyeleti Hatósága (FCA) és az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletét (SEC) is.
ESG küszöbértékek alatt
Az 8. cikkely alá tartozó alapok több mint negyede tartalmazza az ESG vagy fenntartható kifejezéseket a nevében. Az új tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy ezek közül nagyon kevés felelne meg az új rendszerek által javasolt kritériumoknak. Ezen alapoknak csupán 20%-a tervezi teljesíteni az ESMA 50%-os befektetési küszöbértékét. További 20% pedig azt tervezi, hogy kevesebb mint 10%-ot fektet be fenntartható projektekbe.
A jelentés hasonló eredményeket talált, amikor az alapoknak az EU, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok területén érvényesített javasolt szabályoknak való megfelelését vizsgálta. A magukat „fenntarthatónak nevező” alapok csak 15%-a felelt meg legalább az egyik javasolt szabálynak, amíg az ESG-rel kapcsolatos kifejezéseket tartalmazó alapok jobban teljesítettek, 59%-os aránnyal.
Az ilyen alapok közül még ennél is kevesebb tudná teljesíteni több javasolt szabályban meghatározott címkézési követelményeket. A „fenntartható” címkével ellátott alapok közül azok, amelyek legalább egy javaslat követelményeinek megfeleltek, csak 15%-ban feleltek meg a két szabálynak, és mindháromnak csak 4% felelt meg.
Átnevezés előtt a befektetési alapok
„Más szóval” – állapította meg a jelentés –
„az alapok 95%-ának átnevezésre vagy átszervezésre lenne szüksége, hogy mindhárom piacon értékesíthető legyenek.”