A globálisan kibocsátott üvegházhatású gázok további emelkedése aggasztó az Energy Institute jelentése szerint. Az olajkereslet napi 2,9 millió hordóval nőtt. A tendencia tovább fokozódhat az elkövetkező években.
Az energiaipar üvegházhatásúgáz-kibocsátása a szél- és napenergia rekordnövekedése ellenére is új csúcsra emelkedett 2022-ben. A szektor továbbra is főként a fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodik, mint például a szén, az olaj és a földgáz. Annak ellenére, hogy a megújuló energiaforrások használata növekszik, ez még mindig nem elegendő ahhoz, hogy ellensúlyozza a fosszilis tüzelőanyagokból származó kibocsátást.
Napi 97,3 millió hordó olaj fogy el
Az Energy Institute által készített jelentés szerint a globális olajkereslet napi 2,9 millió hordóval nőtt tavaly, és 2022-ben átlagosan napi 97,3 millió hordóra nőtt, részben a Covid-világjárvány utáni világgazdasági aktivitás visszatérésének köszönhetően. A globális energiafogyasztás várhatóan tovább fog növekedni az elkövetkező években, miután a legnagyobb fogyasztó országok megszüntették a Covid-ellenes szigorú utazási korlátozásait, amelyek korábban például a repülőgép-üzemanyagfogyasztást is csökkentették.
Az Energy Institute beszámolója cselekvést sürgető helyzetet tár elénk:
Eszerint a fosszilis tüzelőanyagok továbbra is a világ teljes energiafogyasztásának 82%-át tették ki 2022-ben, az előző évhez hasonlóan, amelynek következtében az üvegházhatású gázok kibocsátása 0,8%-kal nőtt.
Ezek a fejlemények rámutatnak arra, hogy az energiaiparnak át kell állnia a fenntarthatóbb és alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással járó technológiákra.
Juliet Davenport, az Energy Institute elnöke így nyilatkozott:
A szél- és napenergia-ágazat további erőteljes növekedése ellenére az energiával összefüggő üvegházhatású gázok globális kibocsátása ismét nőtt. Továbbra is a párizsi megállapodás által megkövetelt iránnyal szemben haladunk.
Pedig a megújuló energia is jól teljesít
A KPMG-vel és a Kearney tanácsadó céggel közösen közzétett jelentés megállapította:
A megújuló energiaforrások – a vízenergia kivételével – tavaly a világ energiaszükségletének mindössze 7,5 százalékát fedezték. Ez közel 1 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, ami a szél- és napenergia rekordnövekedésének köszönhető. A napenergia-termelés 25 százalékkal, míg a szélenergia termelése 13,5-tel nőtt 2022-ben az előző évhez képest.
Richard Forrest, a Kearney globális fenntarthatóságért felelős vezetője szerint:
Az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának növekedése megerősítette a „sürgős intézkedések szükségességét annak érdekében, hogy a világ a párizsi célok elérése felé haladjon”. Hozzátette, hogy a tiszta, megfizethető és biztonságos energiaszolgáltatás iránti igény „soha nem volt nagyobb”.