Fotó: Dreamstime

Brutálisan sok az e-hulladék, pedig üzlet lehetne belőle

Mehlhoffer Tamás

Archív cikk

A világméretű elektronikai hulladék fokozódó felhalmozódására figyelmeztet az ENSZ, ezzel együtt pedig nyilvánvalóan csökken az újrahasznosítás arány. Az e-hulladék olyan eszközöket jelent, amelyeknek van akkumulátoruk vagy csatlakozójuk, mint például a mobiltelefonok, TV-k és laptopok.

2022-ben körülbelül 62 millió tonna e-hulladék keletkezett, amely szám az előrejelzések szerint 2030-ra 82 millió tonnára fog nőni. Ez azt is jelenti, hogy az újrahasznosítás aránya még tovább csökken

A 62 millió tonna fele fém volt (réz, arany, vas), amely összesen mintegy 91 milliárd dollár értékű volt. A műanyagok 17 millió tonnát tettek ki, a fennmaradó 14 millió tonna pedig olyan anyagokat tartalmaz, mint a kompozit anyagok és üvegek.

Alig gyűjtik be

Az ENSZ egyik szervezete szerint az e-hulladék tömegének 22%-át gyűjtötték össze és hasznosították újra 2022-ben. Az évtized végére várhatóan 20%-ra csökken, a „megdöbbentő növekedés” miatt, amelyet az ilyen hulladék magasabb fogyasztása, korlátozott javítási lehetőségek, rövidebb termékélettartamok, a társadalom növekvő „elektronizációja” és az elégtelen elektronikai hulladékkezelési infrastruktúra okoz.

A jelentés szerint néhány eldobott elektronikai eszköz veszélyes elemeket, mint például higanyt, és olyan ritka földfémeket tartalmaz, amelyeket a technológiai ipar gyártói keresnek. Jelenleg csak a ritka fémeket alkotó 17 ásványból 1%-a fedezett a kereslet újrahasznosítás útján.

Szennyez, de lehet vele keresni

Az e-hulladék mintegy felét Ázsiában termelik, ahol kevés ország rendelkezik e-hulladékokra vagy gyűjtési célokra vonatkozó törvényekkel – állítja az ENSZ jelentés. Európában az újrahasznosítási és gyűjtési arányok meghaladják a 40%-ot: itt a fejenkénti hulladéktermelés a legmagasabb: közel 18 kilogramm.

Sokak számára az e-hulladék lehetőséget jelent készpénzkeresésre a fejlődő világ szemétjének átkutatásával, hogy megtalálják a keresett árucikkeket, annak ellenére, hogy egészségügyi kockázatokkal jár. Az elektronikai cikkek a lerakók környéki talajt és vizet is jelentősen szennyezik.

Hiperzöld jegyzet

Pedig az e-hulladék (e-waste) óriási lehetőséget jelent, éppen a technológiai ipar nyersanyagproblémái miatt. Ha a ritka földfémeket, lítiumot és hasonló anyagokat a kikukázott műszaki eszközökből nyernék vissza, és körforgásos módon építenék be új cikkekbe, jelentős természetkárosítást lehetne megúszni ugyanezen anyagok kinyerésének csökkentésével – többnyire a távol-keleti régióban. Ráadásul Európa függése a globális beszállítói láncoktól is jelentősen csökkenthetne. Innováció, technológia és állami támogatás – ez hiányzik, hogy megvalósuljon.


Olvasd el ezeket is!

  • A körforgásos gazdaság az ESG svájci bicskája?

    A körforgásos gazdaság, mint komplex rendszer, hatékony eszközöket kínál az éghajlatváltozás, biodiverzitás és az ESG-kérdések megoldására is. Ez a kulcsüzenet állt a a kiemelt érdeklődés mellett, közel 180 fővel tartott, immár hatodik Körforgásos Gazdaság Csúcstalálkozó középpontjában.

  • A PwC szerint egyre bizakodóbbak a magyar vállalatvezetők

    A magyarországi vezérigazgatók 54 százaléka a globális, 60 százaléka a hazai gazdaság növekedési ütemének javulásában is bízik 2024-ben a tavalyi rekord pesszimista év után.

  • Az SDG-k elérésének kulcsa: a cégek elköteleződése

    Nem csupán a COP28 klímacsúcs ellentmondásai mutatják, hogy rosszul állunk a klímakatasztrófa elleni küzedelemben, hanem a szükséges beruházások mértéke is milliárd dollárokkal kevesebb, mint kellene. Ennyi pénz csak a versenypiacon van, ezért egyre inkább úgy tűnik: a vállalatokon múlik a fenntartható fejlődési célok (SDG-k) elérése.

Üzleti fenntarthatósági portálunk "Hipergyors info" rovatának friss hírei továbbra is ingyenesek és azok is maradnak. A magyarul egyedülálló, hasznosítható tartalmak, útmutatók, tanácsok azonban csak előfizetőink számára elérhetők.