Fotó: Dreamstime

100HA HUNERDŐ néven össztársadalmi akció indult

Mehlhoffer Tamás

100 hektár erdőt újít fel szakszerű módszerrel Magyarországon a Climate Action csapata: a projekt azonban nem csak beavatkozás a biodiverzitás érdekében, hanem egy össztársadalmi kezdeményezés, amelyben bárki, így a vállalatok is szerepet vállalhatnak a klímaváltozás megállítása érdekében.

A Climate Action által létrehozott 100HA HUNERDŐ projekt nem csupán egy kezdeményezés, hanem egy elköteleződés Magyarország klímaváltozással kapcsolatos kihívásainak kezelésére és a fenntartható jövő megteremtésére

– mondja dr. Gremsperger Gábor, a Climate Action alapítója és ügyvezetője. A projekt új erdők telepítése és meglévő erdők szerkezetének javítása, klímaváltozással szembeni ellenállóképességének növelése mellett nagyobb üzenetet is hordoz magában.

A projekt célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a klímaváltozás kiemelkedő fontosságára. Eközben konkrét lépéseket tesz annak érdekében, hogy Magyarország elérje a klímacélokat és megőrizze természeti kincseit. A 100HA HUNERDŐ faültetésen túl egy összefogás és együttműködés példája, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy minden egyes cselekedetünknek hatása van a jövőnkre, és hogy együtt képesek vagyunk pozitív változásokat elérni a bolygónkért.

Széles körű akció

A projekt célja, hogy 2024. január 1. és december 31. között 100 hektáros területen valósuljon meg erdőtelepítés és szerkezetátalakítás. Az erdők szerepét a széndioxid megkötésében nem kell bemutatni. Az erdőszerkezet-átalakítás olyan intézkedéseket foglal magában, amelyek célja az erdők állapotának javítása és a fenntarthatóság előmozdítása. Ez magában foglalhatja például a már meglévő erdők kezelésének és gondozásának optimalizálását, az erdőterületek bővítését, új, klíma-reziliens fajták ültetését vagy az erdők természetes regenerációjának elősegítését. Összesen félmillió facsemete kerül majd a földbe az egy év alatt.

A projekt anyagi megvalósítása széles körű és interaktív, célja pedig az, hogy a magyar társadalom minden egyes szegmense aktívan részt vegyen benne.

Ennek érdekében az együttműködésre és támogatásra nyitottak vagyunk mindenféle szervezettel és egyénel. Legyen az magánszemély, multinacionális vállalat, kis- és középvállalkozás, oktatási intézmény, egyesület, sportszövetség, önkormányzat vagy bármilyen támogató vagy szponzor

– mondja az ügyvezető.

Javítás és bővítés is ráfér az erdőkre

Része lehet a vállalati CSR-nek

A Climate Action úgy látja, hogy a projektben a vállalkozók és vállalatok szintén fontos szereplők, akik elkötelezték magukat a fenntarthatóság iránt. A projekt révén lehetőséget kapnak a zöld üzleti gyakorlatok bevezetésére és a klímasemleges működésre. A vállalkozások számára a projekt részvételének certifikációját vagy tanúsítványát kínálják. Ez nemcsak azt jelenti, hogy megfelelnek a törvényi előírásoknak és szabályozásoknak, hanem lehetőséget is ad arra, hogy beépítsék ezt a részvételt a vállalati társadalmi felelősségvállalási (CSR) programjuk kommunikációjába.

Emellett a civil társadalom és az önkéntesek is kulcsszerepet játszanak a projekt sikerében. Ők a közösség alapját képezik, akik saját idejüket és erőforrásaikat áldozzák a klímavédelem érdekében. Részt vesznek az erdőtelepítésben, környezettudatosságra nevelő programok szervezésében és az ökológiai oktatás terjesztésében. A programot Zöld Nagykövetek is népszerűsítik, akik szakemberek és sportolók lesznek.

Tudományos és transzparens

A Climate Action által megvalósított projektek szakmai számításokon alapulnak, és megfelelnek az ESG-törvény által előírt követelményeknek.

A projekt transzparens: a telepítési területek megtekinthetőek, és a jelentések mindenki számára elérhetőek a Climate Action weboldalán, ahol nyomon követhetőek a beavatkozások.


Olvasd el ezeket is!

  • Idén augusztus 1-jére esik a túlfogyasztás napja

    Ez a nap azt az időpontot jelzi, amikorra az emberiség azévi fogyasztása meghaladja a Föld egy év alatt regenerálódni képes erőforrásait. Ettől a naptól kezdve az év hátralévő részében bolygónk természeti „tőkéjét” fogyasztjuk, ami hosszú távon értelemszerűen fenntarthatatlan. Pedig nem csak a Föld, hanem mi magunk is jobban járnánk, ha odafigyelnénk a fogyasztásunkra.

  • A fenntarthatóság első lépései vállalatoknak

    Az ESG szempontok meghatározásaÚj sorozatunk a vállalatoknak szól: melyek a megfelelő fenntarthatósági stratégia kulcsfontosságú elemei? Milyen lépéseket kell megtennünk elérésükhöz? Cikksorozatunkban e folyamat mérföldköveit villantjuk fel Egy jó fenntarthatósági stratégia kialakításának első lépése a fenntarthatóság és a vállalati stratégia összevonása: az előbbi beleépítése az utóbbiba és annak elkerülése, hogy kettéváljanak.…

  • CSDDD: életbe lépett az EU átvilágítási irányelve, és minden céget érint!

    Kevés lényegesebb dolog történt július első hetében, mint hogy megjelent az EU a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló irányelvének (CSDDD) teljes szövege az Unió hivatalos közlönyében.  Bár csak nagyvállalatokra ró kötelezettséget, jelenteni pedig 2029-től kell, minden európai céget érinteni fog, aki beszállítói lánc tagja (vagyis egyszerűen minden európai céget érinteni…

Üzleti fenntarthatósági portálunk "Hipergyors info" rovatának friss hírei továbbra is ingyenesek és azok is maradnak. A magyarul egyedülálló, hasznosítható tartalmak, útmutatók, tanácsok azonban csak előfizetőink számára elérhetők.