Az EU intézményei véglegesítették a jogszabályt, amely megálljt parancsol a termékeken feltüntetett, felelőtlen fenntarthatósági állításoknak, vagyis csökkenti a greenwashing veszélyét.
A törvényre, amely megtiltja az érintett cégeknek, hogy termékeikről azt állítsák, hogy klímasemleges, még 2022 márciusában tett először javaslatot az Európai Bizottság – írja edie.net. Az EU tagországai és a Európai Parlament között a közelmúltban zárultak le a tárgyalások, amelyeket Biljana Borzan, horvát uniós jogalkotó vezetett.
A törvény létrejöttét az olyan termékek és állítások provokálták, mint a „CO2-semleges” és „karbonsemleges” élelmiszer, műanyagpalackok, repülőjáratok vag akár bankszámlák. Kifejezetten érintettek a törvény által a légitársaságok, amelyek már nem árusíthatnak ülőhelyeket állítólag „klímasemleges” repülőiken.
A rendelet továbbá szigorítja a környezeti állításokra vonatkozó szabályokat is. Mostantól ezeket az állításokat a termék elismert teljesítményének igazolásával kell alátámasztani. Tehát az igen elterjedt „öko” és „természetes” címkékkel ellátott termékek gyártóinak mostantól be is kell bizonyítaniuk, hogy tényleg azok. Ettől a jogalkotó azt reméli, hogy valóban fenntartható termékeket választhatnak a vevők.
A termékek címkézésében is jelentős változás ígérkezik. Mostantól minden eladó köteles feltüntetni a termék várható élettartamát, legyen az például egy mosógép vagy televízió.
A tagországok két évet kapnak a rendelet adaptálására, így igazi változás csak 2026-tól lesz érezhető. Remények szerint a döntéshozatal jelentősen visszaszorítja a greenwashing terjedését az EU területén, mivel a gyártók kevesebb esélyt kapnak hamis információk terjesztésére.
Az elfogadott rendelkezés csak az egyike annak a háromnak, amelyek célja a termékek valóban klímasemlegessé tétele. A másik két jogszabály a zöld állítások irányelve és a szén-dioxid elnyelés tanúsítási keretrendszere. Habár a rendelet elfogadása nagy siker, a másik két jogszabály még odébb van; sőt, a közlegő EU-s választások sem segítik létrejöttüket.