A BCSDH idei célja
a rendszerszintű változások élére állni

Az ember mint érték kerül fókuszba

Hiperzöld

A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) taggyűlésén 2024-es céljaként tűzte ki a klímasemleges működés, a biodiverzitás helyreállításához szükséges célkitűzések támogatását. Emellett a sokszínűséget támogató vállalati kultúrát és működést, valamint a legmagasabb átláthatóság megvalósításának ösztönzését.

A mára több mint 140 felelős vállalat elsőszámú vezetőjét tömörítő szervezet készen áll arra, hogy egy kihívásokkal teli időszakban a rendszerszintű változások élére álljon. A BCSDH 2024-es céljaként fogalmazta meg, hogy a tagvállalatokat és az üzleti szektort támogassa a klímasemleges működés, a biodiverzitás helyreállításához szükséges célkitűzések, a befogadó, az egyenlőséget, sokszínűséget támogató és az üzleti emberi jogokat maximálisan tiszteletben tartó vállalati kultúra és működés, valamint a legmagasabb átláthatóság megvalósítása területén.

Képesek vagyunk meglévő rendszereink alapvető átalakítására

A Vasúttörténeti Parkban tartott taggyűlésen Kőrösi Csaba, az ENSZ közgyűlés nemrégiben leköszönt elnöke egy új, a nehézségeinkre megoldásokkal szolgáló korszak kezdetéről beszélt. Elmondta:

A háborúk korszakába léptünk, miközben a fenntartható fejlődési fordulatot szeretnénk elérni. De van remény, mert a tudomány sokkal pontosabb diagnózist tud adni, mint bármikor korábban. A közösségek igénye a biztonságra, kiegyensúlyozott fejlődésre egyre erősebb. A gazdasági szereplők közül egyre többen látják, hogy a fenntartható fejlődés, az anyag- és energiahatékonyság, a csökkenő környezeti lábnyom és a társadalmi felelősségvállalás versenyképességi tényezővé vált. Eljött a megoldások ideje!

Márta Irén, a szervezet ügyvezető igazgatója így vélekedett:

Az EU-s és hazai ESG szabályozás egy olyan adatgyűjtési és mérési feladatot ró a vállalatokra, amely – ha túllépünk a megfelelési szinten – jelentős fejlődési területekre mutathat rá. Egy jól megfogalmazott menedzsment eszközként használva a vállalatoknak lehetőségük van szintet lépni és maximálisan kihasználni a fenntartható fejlődés lehetőségeit. Ez nagyon jó alapja lehet annak a paradigmaváltásnak, hogy a vállalatok értékékelése ne csak gazdasági mutatók, hanem fenntarthatósági teljesítményük alapján is történjen.

Ifj. Chikán Attila, a BCSDH elnöke kifejtette:

A polikrízis korszakát éljük. Ugyanakkor a több mint 140 tagvállalattal rendelkező közösségünk hisz abban, hogy képesek vagyunk meglévő rendszereink alapvető átalakítására és ebben az üzleté a főszerep. A BCSDH célja, hogy olyan azonnali modellváltások történjenek és olyan üzleti megoldások szülessenek Magyarországon, amelyek valódi hatással vannak a hazai és a globális kihívásokra. A klímaváltozás és a biodiverzitás-vesztés mellett olyanra is, mint a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek. Ezek a kihívások társadalmi, politikai hatásuk mellett közvetlenül befolyásolják a vállalatok eredményességét és alááshatják a fenntartható fejlődés megvalósítására irányuló kollektív képességünket is. Megoldásokat kell találnunk, most van itt a cselekvés ideje.

Time to Transform 2030

Az évtizedet meghatározó Time to Transform 2030 keretprogram a rendszerszintű átalakítások felgyorsítására született. Magában foglalva a Race to Zero kezdeményezést, segítve a magyar gazdaság klímasemlegessé válását 2050-re, a Körforgásos Gazdaság Platformot, amelynek célja a körforgásos gazdasági modellre történő áttérés felgyorsítása és az ESG munkacsoportot, amely tudásmegosztással készíti fel a tagvállalatokat a várható szigorúbb szabályozásra. „A jövő vezetői” tehetségprogram pedig továbbra is hiánypótló programként támogatja, hogy minél szélesebb körben és minél több vállalati vezető értse meg „A fenntartható vállalatvezetés irányelveit” és építse be a mindennapi vállalati működésbe.

A BCSDH-ról

A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért az Üzleti Világtanács a Fenntartható Fejlődésért (WBCSD) magyarországi szervezete. 2007-ben alakult és 143 vállalati tagja van. Jelenleg a magyar GDP 40%-át adó és 427 000 főt foglalkoztató vállalatok első számú vezetőinek fóruma. A szervezet fő célja, hogy elősegítse a gazdasági szereplők körében a fenntartható fejlődés három alappillérének: a gazdasági fejlődés, az ökológiai egyensúly és a társadalmi igazságosság elveinek a vállalati gyakorlatba átültetését és alkalmazását.


Olvasd el ezeket is!

Üzleti fenntarthatósági portálunk "Hipergyors info" rovatának friss hírei továbbra is ingyenesek és azok is maradnak. A magyarul egyedülálló, hasznosítható tartalmak, útmutatók, tanácsok azonban csak előfizetőink számára elérhetők.