Július 3-án van a zacskómentes világnap

Hiperzöld

Archív cikk

Minden év július 3-án a bolygónkat elárasztó nejlonzacskókra figyelünk. Csak az EU-ban 3,4 millió tonnányit gyártanak évente belőlük, azért, hogy akár egyetlen használat után a szemétben végezzék.

A zacskómentes világnap 2008 óta próbálja felhívni a figyelmet a környezetünket és egészségünket veszélyeztető műanyag zacskókra – eddig nem sok sikerrel – írja az fna.hu. Az eredetileg két katalán civil szervezet kezdeményezésére kijelölt világnap fő támogatói között ma már ott van az Unió Európai Nulla Hulladék mozgalma is. Magyarországot a Hulladék Munkaszövetség képviseli.

1970 óta használjuk a vékony vízálló zacskókat bevásárláskor. Az általunk kidobott mennyiséget már képtelen elnyelni a Föld.

Nyersolajból készülnek, azaz nem megújuló, véges erőforrásból. A műanyag zacskók 1 tonnájához 11 hordó (1 hordó=160 liter) olaj fogy. Már a gyártása is erősen környezetszennyező. Előállításakor és lebomlásakor felszabaduló üvegházhatású-gázok hozzájárulnak a hőmérséklet-emelkedéséhez a Föld légkörében, ami a globális felmelegedést eredményezi.

A teljes cikk elolvasható az fna.hu-n.


Olvasd el ezeket is!

  • Miért lesz bajban a cég, ha nem törődik a biodiverzitással?

    A természet és a biodiverzitás védelme nemcsak morális, hanem üzleti és pénzügyi szempontból is létfontosságú, és a jövőbeli gazdasági siker szempontjából is kiemelt prioritás kell legyen. Fontosságának felismerése egyre inkább előtérbe kerül a gazdaságban és a befektetések terén, áll abban a méretes elemzésben, amelyet a Financial Times online verziójában olvashattunk…

  • WHO-konferencia Budapesten: hármas környezeti kihívás előtt állunk

    Hármas kihívás előtt áll az emberiség, egyszerre kell harcolnia a klímaváltozás, a növekvő környezetszennyezés és a biodiverzitás visszaszorulása ellen - jelentette ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális igazgatója Budapesten.

  • Tényleg ráér a cége készülni a CSRD-re? Nem igazán!

    Sok cégvezető legyint az EU fenntarthatósági jelentésekről szóló rendeletére (CSRD), hogy ráér még foglalkozni vele. De számoljunk csak egy kicsit! Több mint száz CSRD-ben érintett európai vállalatot kérdezett meg Hans van Dam, a belga Legile tanácsadó cég fenntarthatósági szakértője, amelyeknek már fenntarthatósági jelentési kötelezettségük lesz 2026-ban a 2025-ös pénzügyi évről.…

Üzleti fenntarthatósági portálunk "Hipergyors info" rovatának friss hírei továbbra is ingyenesek és azok is maradnak. A magyarul egyedülálló, hasznosítható tartalmak, útmutatók, tanácsok azonban csak előfizetőink számára elérhetők.