Forrás: Nemzetközi Energiaügynökség

Nő a befektetés a megújulókba, mégsem zöldül a világ

Csulák Dóra

Archív cikk

Évről-évre nagyobb mértékben múlja felül a tiszta energia befektetések mértéke a fosszilis energiába történő invesztíciót, derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség legfrissebb infografikájából. Mielőtt hátradőlnénk: ez nem azt jelenti, hogy olajfogyasztás ne döntene rekordot ezzel párhuzamosan.

A globális energia befektetések terén zajló, jelentős változás határozottan figyelemre méltó, állítja posztjában Alessandro Blasi, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tanácsadója, aki egy infografikával is alátámasztja mondandóját.

Ötödik éve nő a befektetés a megújuló energiába

A diagramon jól látható, hogy az összeg, amely a tiszta energiát képviselő technológiákba (például nap-, víz-, szélenergia) áramlik, évről-évre növekszik. Immár ötödik éve jelentős, és egyre nagyobb a különbség a fosszilis és a megújulókba történő befektetések mértéke között. A 2023-as becslés szerint ez globálisan 1750 milliárd dollárt jelent a tiszta energiák esetében, míg valamivel ezermilliárd felett a fosszilis energiák esetében.

Az adatok magukért beszélnek… de fontos, hogy részletekre is odafigyeljünk,

teszi hozzá Blasi. Ezzel arra utal, hogy egy dolog a befektetések mértéke, és egy másik a nyomukban létrejövő energia átállás. A megújuló energiák és a fosszilis üzemanyagok használatának képe ugyanis eléggé árnyalt.

Olaj, szén, földgáz: a bulinak nincs vége

Például: a grafikán látható optimista képlet ellenére a globális olajkereslet rekordmagasságokba tör az idén. Ez a legtisztább válasz azoknak, akik azt hitték, hogy a COVID-világjárvány korábbi csúcspontot határozott meg az olajhasználatban. A szénfogyasztás továbbra is vígan elvan a 8 milliárd tonnával (amelyet Blasi „ijesztőnek” nevez), és míg a földgáz-értékesítés érzi az Oroszország elleni bojkott és Európa energiaügyi útkeresésének hatásait, láthatóan így folyamatosan növekszik, noha szerényebb tempóban.

Ezen kívül az ábrán is látszik, hogy bár kisebb mértékben, de a fosszilis beruházások mértéke is növekedett az utóbbi években.

Energiaforradalom korlátok között

Blasi szerint a lényeg az, hogy a tiszta energiaforradalom valóban zajlik. Azonban két fontos korlátot kell legyőzni ahhoz, hogy valóban elégedettek legyünk:

  • Az egyik: ez a forradalom átöleli az összes szektort, mivel sok lehetőség rejlik még az elektromos áramra váltásban, ami nagyon fontos, de csak az egyik része a történetnek.
  • A másik: a tiszta befektetések nagy része csak néhány régióra korlátozódik, mint az Egyesült Államokban, Európában és Kínában… „ami csak néhányak számára nyitott bulit eredményez”.

A tanácsadó szerint e problémák megoldása valóban felgyorsítaná a „nagyon szükséges, tiszta zöldtechnológiai forradalmat”.

Grafikon forrása: Nemzetközi Energiaügynökség


Olvasd el ezeket is!

  • Az idei rekordmeleg július átlagos lehet a század végére

    A HungaroMet Zrt. elemzésében szemléltette a klímaváltozás várható következményeit Magyarországon.

  • Hogyan lesz működőképes egy körforgásos üzleti modell?

    Ma a körforgásos projektek az érzékelt kockázatok és a pénzügyi előzmények hiánya miatt akadályokkal néznek szembe, eltántorítva ezzel az befektetőket és bankokat. Azonban a Circle Economy Foundation szerint a körforgásos üzleti modell versenyelőnyöket kínálhat, például számos kockázat csökkentésével.

  • Az irodapiac jövője az ESG-kompatibilitás

    A bérlők dominálnak jelenleg az irodapiacon, és elvárják az irodák zöldítését, valamint ESG-szempontoknak való megfelelését. De mi lesz a régebbi épületekkel? Teljes mértékben bérlői piac uralkodik a budapesti irodapiacon, derült ki az AmCham (American Chamber of Commerce in Hungary) Workspace and Facilities Management Committee idei utolsó szakmai ülésén.Az elvárásoknak megfelelő…

Üzleti fenntarthatósági portálunk "Hipergyors info" rovatának friss hírei továbbra is ingyenesek és azok is maradnak. A magyarul egyedülálló, hasznosítható tartalmak, útmutatók, tanácsok azonban csak előfizetőink számára elérhetők.