Évről-évre nagyobb mértékben múlja felül a tiszta energia befektetések mértéke a fosszilis energiába történő invesztíciót, derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség legfrissebb infografikájából. Mielőtt hátradőlnénk: ez nem azt jelenti, hogy olajfogyasztás ne döntene rekordot ezzel párhuzamosan.
A globális energia befektetések terén zajló, jelentős változás határozottan figyelemre méltó, állítja posztjában Alessandro Blasi, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tanácsadója, aki egy infografikával is alátámasztja mondandóját.
Ötödik éve nő a befektetés a megújuló energiába
A diagramon jól látható, hogy az összeg, amely a tiszta energiát képviselő technológiákba (például nap-, víz-, szélenergia) áramlik, évről-évre növekszik. Immár ötödik éve jelentős, és egyre nagyobb a különbség a fosszilis és a megújulókba történő befektetések mértéke között. A 2023-as becslés szerint ez globálisan 1750 milliárd dollárt jelent a tiszta energiák esetében, míg valamivel ezermilliárd felett a fosszilis energiák esetében.
Az adatok magukért beszélnek… de fontos, hogy részletekre is odafigyeljünk,
teszi hozzá Blasi. Ezzel arra utal, hogy egy dolog a befektetések mértéke, és egy másik a nyomukban létrejövő energia átállás. A megújuló energiák és a fosszilis üzemanyagok használatának képe ugyanis eléggé árnyalt.
Olaj, szén, földgáz: a bulinak nincs vége
Például: a grafikán látható optimista képlet ellenére a globális olajkereslet rekordmagasságokba tör az idén. Ez a legtisztább válasz azoknak, akik azt hitték, hogy a COVID-világjárvány korábbi csúcspontot határozott meg az olajhasználatban. A szénfogyasztás továbbra is vígan elvan a 8 milliárd tonnával (amelyet Blasi „ijesztőnek” nevez), és míg a földgáz-értékesítés érzi az Oroszország elleni bojkott és Európa energiaügyi útkeresésének hatásait, láthatóan így folyamatosan növekszik, noha szerényebb tempóban.
Ezen kívül az ábrán is látszik, hogy bár kisebb mértékben, de a fosszilis beruházások mértéke is növekedett az utóbbi években.
Energiaforradalom korlátok között
Blasi szerint a lényeg az, hogy a tiszta energiaforradalom valóban zajlik. Azonban két fontos korlátot kell legyőzni ahhoz, hogy valóban elégedettek legyünk:
- Az egyik: ez a forradalom átöleli az összes szektort, mivel sok lehetőség rejlik még az elektromos áramra váltásban, ami nagyon fontos, de csak az egyik része a történetnek.
- A másik: a tiszta befektetések nagy része csak néhány régióra korlátozódik, mint az Egyesült Államokban, Európában és Kínában… „ami csak néhányak számára nyitott bulit eredményez”.
A tanácsadó szerint e problémák megoldása valóban felgyorsítaná a „nagyon szükséges, tiszta zöldtechnológiai forradalmat”.
Grafikon forrása: Nemzetközi Energiaügynökség