Világhódító útra indulhat egy körforgásos, fenntartható divatot megvalósító rendszer, az újrahasznosított ruha. Az automatizált gyártás és innovatív megközelítés üzleti ötletként is szolgál.
A világban egyre növekvő kihívást jelent a fast fashion ipar és a textilipari hulladék mértékének kezelése. A HKRITA (Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel, Hongkongi Textilipari Kutatóintézet) innovatív szervezet erre a problémára szolgál megoldással a ruha-újrahasznosító rendszerével, a Garment to Garment-tel (Ruháról Ruhára), röviden G2G-vel. A G2G rendszer egy lehetséges megoldása annak, hogy a ruházati iparág fenntarthatóbb útra lépjen, és adaptálható bármilyen régióban.
A G2G egy olyan ruha-újrahasznosító rendszer, amely forradalmian új megközelítést kínál a textilipari hulladékkezelés terén. Az egész- akár egy miniatűr gyártósornak is tekinthető – szerkezet elfér egy kb. 12 méteres konténerben, amelynek átlátszó dupla üvegfalán keresztül az egész újrahasznosítási folyamat szemmel követhető. Ezen funkciói, valamint vízmentes rendszere és rezgés-, zaj- és porredukciós vezérlése miatt a G2G a világban az első, mely üzletekben és kiskereskedelmi vállalatokban, például bevásárlóközpontokban is használható, ugyanis se a vásárlókat, se a közeli üzleteket nem zavarja. Az első G2G rendszer 2018-ban jött létre, az első kiskereskedelemben használt gépezetet, a Looop-ot, 2020-ban vezették be egy stockholmi H&M-ben. A Garment to Garment a közelmúltban átesett egy második fejlesztési fázison. Ennek a fejlesztésnek célja volt a rendszer kapacitásának növelése, a funkcionalitás optimalizálása és az automatizáció javítása.
Az újrahasznosítás folyamata 8 lépésre bontható:
1. A használt ruhák megtisztítása ózongenerátorral
2. A használt ruhából kivágott szövetdarabok kötegekre szaggatása
3. A kötegek szálcsomókra bontása, és tisztítása
4. A szálcsomók egységes szálakká alakítása
5. Az egységes szálak összefonása, ezzel egy egységes, egyenletes anyag előállítása
6. Az összefont szálak behelyezése egy nagy sebességű orsóba, és egyetlen fonállá sodrása. Ha a cél az, hogy a végtermék könnyebb és simább legyen tapintásra, akkor itt alkalmazható gyűrűs fonás is
7. A fonalak összefonása, ezzel az anyag erősítése és forgatónyomatékának kiegyensúlyozása
8. Új, 3D-s kötött termék, például pulóver és ruha, sál létrehozása
Algoritmusos személyre szabás
A G2G második szakaszában egy a ruhák tulajdonságait felmérő algoritmus és egy rostfeldolgozási rendszer segítségével fejlődött a kapacitás és az automatizáció; a termelési kapacitás megduplázódótt, a munkaerőigény pedig 35%-kal csökkent. Szintén új funkció egy algoritmus, amely meghatározza a folyamatparaméterek beállítását, valamint automatikusan ellenőrzi a nem felbontott kötegeket. Kiegészítő funkciókként egy 3D-s testszkenner is elérhető, ami rögzíti a pontos testméreteket, ezzel biztosítva, hogy az újrahasznosított ruhadarab jó méret legyen.
A G2G nemcsak a textilipar fenntarthatóságát szolgálja, hanem inspirációt is nyújt más iparágaknak a környezetbarát innovációk terén. Környezetbarát megközelítése révén új irányvonalat mutat a fenntartható divat felé, és jó példát mutat a globális kihívások kezeléséhez.