Lantos Csaba energiaügyi miniszter, Mészáros Lőrinc, a Mészáros Csoport, egyben az energiapark tulajdonosa és Bakos Imre projektvezető (j-b) a Bükkábrányi Energiapark zöldhidrogén üzemében Fotó: Czeglédi Zsolt (MTI)

Átadták Magyarország első zöldhidrogén üzemét

Hiperzöld


A Bükkábrányi Energiaparkban épült fel Magyarország első zöldhidrogén üzeme, amelyet 2023. június 3-án adtak át – írja az MTI.

Lantos Csaba energiaügyi miniszter az üzem ünnepélyes átadóján hangsúlyozta: bár a hidrogén mint alternatív energiaforrás még a jövő ígérete, Magyarország első zöldhidrogén üzeme már a jelen. Ez nemcsak a klímaváltozás elleni küzdelmet szolgálja, hanem jelentős lépés az ország energiafüggetlensége felé is.

Bükkábrány határában működik Magyarország egyik legnagyobb, 32 hektáros napelemparkja, amely több mint 22 MWp (megawattpeak) csúcsteljesítményre képes. Az új üzem pedig az első ilyen típusú fejlesztés Magyarországon, és szorosan illeszkedik hazánk nemzeti hidrogénstratégiájához. Ez utóbbinak fontos eleme, hogy a dinamikusan növekedő megújuló energiaforrások termelését kiegyenlítő és szabályozó létesítmények jöjjenek létre – tete hozzá a tárcavezető.

A miniszter elmondta:

A hivatalos próbaüzemét megkezdő létesítmény a helyi napelempark által termelt megújuló energiával állít elő hidrogént.

Külön értéke, hogy nem jó minőségű termőföldre, hanem a korábbi bányászati tevékenységből fennmaradt tájsebre épült. A 32 hektáros területen elhelyezkedő létesítmény a Mátrai Erőmű egykori külszíni lignitbányájának rekultivációjával új életre kelt, és aktívan hozzájárul a fenntartható energiaforrások elterjedéséhez – húzta alá.

Országszerte már 6300 megawattnyi, jelentős részben ipari méretű és közel 267 ezer háztartási méretű napelem termel áramot.

Bakos Imre, a park projektvezetője ismertette:

A termelési folyamat során az elektrolizáló a napelem-rendszer által termelt áramot felhasználva hidrogénre és oxigénre bontja a vizet. Az így előállított hidrogént nyomásfokozás után palackokban tárolják, míg az oxigén a légkörbe kerül. Az előállított zöld hidrogén magas minőségű. Ez lehetővé teszi a gyógyászati és tudományos célú felhasználását. De üzemanyagcellákban és földgázhoz keverve az energiatermelésben is alkalmazható.    

Jelezte: a közös konzorciumi projekt nemcsak az alkalmazott termelési eljárás miatt egyedi, hanem azért is, mert a bükkábrányi 1 megawattos elektrolizáló kicsinyített modellje kerül a szegedi Science Parkba. Ott modellezhetők és fejleszthetők azok az algoritmusok, amelyek a napsütés ereje, az áram értékesíthetősége és a hálózati igények függvényében szabályozzák a hidrogéntermelést.

Fotó: Czeglédi Zsolt (MTI)


Olvasd el ezeket is!

  • Energiacímke jön az okoseszközökre is

    A háztartási eszközökön már ismert energiacímkét vezet be rendelettel az EU az okostelefonokra és táblagépekre. A rendelet hamarosan hatályba lép és 2025 közepétől már alkalmazandó. Izgalmas újdonság a javíthatósági pontszám és akkumulátor tartóssága.

  • Hiteles utak másfél fokig az Energiaügynökségtől

    A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentése a klímaváltozás globális kihívásaival foglalkozik és fenntartható módszereket kínál annak kezelésére.

  • A hazai vevők fele már figyelembe veszi az ESG szempontokat

    Egyre hangsúlyosabb az ESG az üzleti folyamatokban a Makronóm Intézet legújabb kutatása szerint. A vevők közel fele már figyelembe veszi az ESG szempontokat a beszállítók kiválasztásánál és több mint egyharmaduk már most is igényel erre vonatkozó adatszolgáltatást.

Üzleti fenntarthatósági portálunk "Hipergyors info" rovatának friss hírei továbbra is ingyenesek és azok is maradnak. A magyarul egyedülálló, hasznosítható tartalmak, útmutatók, tanácsok azonban csak előfizetőink számára elérhetők.